Szklarska Poręba to miejscowość u stóp Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Miejscowość położona jest dodatkowo u podnóża Szrenicy – wierzchołka w Karkonoszach – jaki góruje nad otoczeniem. W okolicy znajdują się również dwa wysokie, karkonoskie wodospady Kamieńczyka i Szklarki – uniwersalne obiekty spacerów wczasowiczów wizytujących Szklarską Porębę.
Historia Szklarskiej Poręby a także jej nazwy jest nierozłącznie połączona z produkcją szkła. Pierwsza huta szkła stanęła już w XIV wieku, poza minerałami, do wytopu szkła konieczne były spore ilości drewna. W związku z tym, mnóstwo terenów leśnych wyrąbano – na porębach powstawały pastwiska i rozpoczęło się osiedlanie. Tereny te docenili dodatkowo poszukiwacze skarbów – kamieni szlachetnych, srebra, złota. Parali się tym poszukiwacze z Europy Zachodniej zwani Walończykami. Ich życie i kultura była owiana tajemnicą, mistycyzmem – poniekąd było to następstwem odmiennego języka. Do dzisiejszego dnia zostały po nich sztolnie, szyby, wyrobiska, a także znaki na głazach. Do dzisiejszego dnia o tej kulturze możemy dowiedzieć się z opowieści obecnych Walonów, jacy prowadzą Walońską Chatę na krańcach miasta Szklarska Poręba. Inną grupą czynną w owym okresie stanowili, osiedlający się pod koniec XVI stulecia, czescy ewangelicy. Najbardziej znani byli Laboranci – sporządzający ziołowe specyfiki, znawcy medycyny.
Szklarska Poręba to naturalnie turystyka górska. Jej rozwój mógł wykształcić się z racji rozwoju transportu i dróg. W połowie XIX stulecia skomunikowano Piechowice k/Jeleniej Góry poprzez Szklarską Porębę z Harrachovem w Czechach, a 50 lat później pobudowano linię kolejową komunikującą Jelenią Górę z Tanvaldem. To doprowadziło do wzrostu ruchu turystycznego w Szklarskiej Porębie. Po wojnie w latach 60-tych wzniesiono kolej linową pod Szrenicę. Dzisiejsza Szklarska Poręba to ośrodek turystyki górskiej, rowerowej i narciarstwa. Organizowane są tu liczne imprezy takich jak Bieg Piastów urządzany od 1976 r., rozpropagowany ostatnio przez naszą biegaczkę Justynę Kowalczyk, urządzany w lutym Slalom Retro – przedsięwzięcie, którego kluczowym celem jest rozrywka i demonstracja starego sprzętu narciarskiego, kostiumów z epoki. Dzisiejszy sprzęt nie jest brany pod uwagę, a poza czasu uczestnicy dostają punkty za ubiór, styl i całościową prezencję uczestnika. W okolicy organizowane są także wyścigi psich zaprzęgów. W lecie natomiast, na okolicznych trasach dominują rowery – urządzane są turnieje Downhill, konkursy skoków na rowerach i do wody, turniej BMX oraz maraton rowerowy.
Szklarska Poręba od schyłku lat 90-tych ubiegłego stulecia jest nierozerwalnie połączona z radiową Trójką. W roku 1998 ogłoszono miejscowość Zimową Stolicą Programu III Polskiego Radia, a od roku 1999 Szklarska Poręba została Stolicą Programu III Polskiego Radia. W centralnym punkcie miasta zlokalizowano Skwer Radiowej Trójki z statuom Ducha Gór. Tutaj znajduje się również Aleja Trójkowych Gwiazd – wmurowane w mur odciski ust gwiazd mikrofonu radiowej Trójki: Artura Andrusa, Piotra Barona, Wojciecha Manna, Marka Niedźwieckiego, Kuby Strzyczkowskiego, Moniki Olejnik, Grażyny Dobroń.
Szklarska Poręba tak jak na górską miejscowość wypoczynkową przystało, to po prostu mnóstwo obiektów gastronomicznych – restauracje, kawiarnie, knajpki czy stoiska z hamburgerami, kebabem, lodami i goframi. Równie różnorodna jest propozycja turystyczna – noclegi w Szklarskiej Porębie to luksusowe hotele oraz apartamenty, zatrzęsienie ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, nie brakuje także domów gościnnych oferujących kwatery i pokoje w Szklarskiej Porębie czy pól kempingowych.
Więcej na stronie: www.szklarskaporeba.net.pl