Powstanie Karpacza łączy się nieodłącznie z pobliskimi Kowarami. Kowary potrzebowały duże ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był wytwarzany przez smolarzy (tytułowanych kurzakami) w rejonie obecnego Karpacza. Tak wyglądały narodziny miasta Karpacz.
W XVII wieku, w Karpaczu poczęli osiadać wygnańcy z Czech. Dużą część z nich stanowili Laboranci – parający się wytwarzaniem leków ziołowych. Wskutek ich aktywności Karpacz począł się rozwijać. Z czasem nasila się pielgrzymowanie do kaplicy na najwyższy wierzchołek Karkonoszy – Śnieżkę, kreują się nowe zawody – przewodnik górski a także nosiciel lektyk – dla co bogatszych pątników.
Położony u stóp malowniczych Karkonoszy z panującą nad okolicą Śnieżką – najwyższym szczytem – Karpacz szybko został miejscowością turystyczną. Przełom XIX oraz XX stulecia to rozkwit kolei, a z nim przyśpieszenie rozkwitu miasta. Karpacz to także ośrodek zimowych sportów – narciarstwa, saneczkarstwa – już na początku XX-tego wieku odbywały się tutaj pierwsze turnieje. W tamtym czasie postawiono narciarską skocznię Orlinek oraz tor saneczkowy.
Prócz odpoczynku w górach i korzystania z wyciągów i narciarskich stoków, Karpacz zapewnia wiele innych ciekawostek. Najbardziej popularnym zabytkiem jest naturalnie Kościół Wang. To całkowicie drewniana budowla bez wykorzystania metalowych gwoździ. Pobudowano ją w Norwegii w miasteczku Vang pomiędzy XII i XIII stuleciem. W połowie XIX stulecia rozmontowano go i przewieziono do Szczecina. Miał byc wystawiony w berlińskim muzeum, niemniej jednak finalnie wylądował w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, ponadto zabezpiecza ona świątynię przed intensywnymi wiatrami schodzącymi ze Śnieżki. Dzieci natomiast, uraduje nietypowe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego umieszczono Muzeum Zabawek. Zasadniczy zbiór to podarowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z wielu krajów świata. Ustawione są one w gabloty zaprojektowane i malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze znajduje się powierzchnia na prezentacje czasowe.
Co prawda dzisiaj, nie da się dotrzeć do Karpacza koleją, pomimo tego miasto posiada dobre połączenie autobusowe i bezproblemowo dotrzemy do niego własnym autem. W Karpaczu czeka przeróżna baza gastronomiczna oraz mogąca zaakceptować wiele tys. wczasowiczów baza noclegowa. Zaś noclegi w Karpaczu dobrane są do oczekiwań a także możliwości finansowych każdego urlopowicza. Od wyszukanych hoteli i apartamentów, poprzez pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe po względnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.
Po więcej informacji o Karpaczu, atrakcjach turystycznych w jego okolicy odsyłamy na stronę: www.karpacz.com.pl